Ópályi község Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a régi szatmári székhely – Mátészalka – szomszédságában található. A Nyírség és az Ecsedi láp határában. A falu határát a Kraszna csatorna szeli ketté, a község a csatorna bal partján, észak-déli irányban terül el. A településen élők bevásárlásait 19 bolt segíti, szórakozásra 7 vendéglátóhelyen nyílik lehetőség. A tüzelő- és építőanyagok helyben is beszerezhetők. Közúton és vasúton egyaránt elérhető a település. Bár a falu nevét 1294-ben említi először írott forrás, biztosra vehető, hogy már jóval előbb is éltek itt emberek. Ezt bizonyítják az Ópályi tangazdaság területén feltárt sírok, melynek leletei a középső bronzkorból valók (K. r.e. 20-14 sz.), a nyíregyházi Jósa András Múzeumban található. A tatárjárás idején a település teljesen elpusztult. III. András 1294-ben készült írásos levele említi első ízben, azóta folyamatosan lakott.Mezőgazdasági jellegű település, mindig is az volt. Jelentős volt az állattartás, a Kraszna folyó, és annak mentén elterülő réti területek adta lehetőséget az emberek mindig kihasználták. Településünk rendelkezik alapvető ellátási intézményekkel, ilyenek az orvosi rendelők, Általános Iskola és Óvoda, Művelődési Ház, Gyógyszertár, Posta, Takarékszövetkezet. Az infrastruktúra teljesen kiépített, van telefonhálózat, ivóvíz- és szennyvízhálózat, valamennyi út portalanított. Sajnos környékünkön kevés a munkahely. A munkaképes lakosok száma 1681 fő, aktív korú nem foglalkoztatottak száma 121 fő, elveszett munkaképességűek száma 22 fő. Feljegyzések szerint a XVI. században a református egyház mellett már bizonyos, hogy iskola is működött. A gazdasági élet szervezeti hátterét 8 jogi személyiségű, egy jogi személyiség nélküli szervezet adja, valamint 107 egyéni vállalkozó.Ez utóbbiak közül 28-an ipari vagy építőipari tevékenységet végeztek 1993-ban, 34-en pedig a kereskedelemben dolgoztak. A település kiterjedése 26,7 nkm. Azon ritka falvak közé tartozik, ahol a születések száma figyelemre méltóan több volt, mint a halálozásoké, így hatásukra gyarapodott a lakónépesség. Ópályiban 871 lakás áll. A vezetékes gázszolgáltatás előnyeit 269 lakásban élvezhették, 310-ben pedig vezetékes vizet használhattak. 225 család udvari kifolyóból jutott vezetékes vízhez 1993-ban.